10 Aralık 2016 Cumartesi

Altı Çizilenler: Fahrenheit 451Merhabalaaar :)

Altı çizilenler serisinin ikinci kitabı, "Ray Bradbury - Fahrenheit 451" 

Altı çizilenler diyorum ama aslında kitapları çizmeyi, karalamayı hiç sevmem. Çokça not tutarım. O yüzden bir düzine defterim var. Girdiğim her kırtasiyeden mutlaka elimde defterle çıkarım. Yoksa defter hastalığım mı var kızzz?! Madem konusu açıldı (sanki konuyu kendim deftere getirmemiş gibi) kitap alıntılarını yazdığım defterimi de göstereyim."Bu defterde yazılanların onda biri bilinse, yer yerinden oynar..." diyor Atarlı Baykuşumuz. Mehmet Çağçağ tarafından tasarlanan bir tosbaa defteri. 

Kendimi tutamayıp defter yorumuna kaptırmıştım ki kendimi, fark edince paşa paşa sildim hepsini. Konu iyice dağılmasın değil mi?

Evet gelelim altı çizilenlere.. Daha doğrusu not edilenlere.

   - "Eğer politik bakımdan mutsuz bir adam istemiyorsan, kaygılandıracak bir soruda ona iki bakış açısı verme, birini ver. Daha da iyisi hiç verme. Bırak savaş gibi bir şeyin var olduğunu unutsun... Huzur Montag. Onlara yarışmalar düzenle, en popüler şarkıların sözlerini, devletlerin başkentlerini veya Iowa'da geçen yıl ne kadar mısır yetiştirildiğini bilerek kazansınlar. Onları patlamalarına neden olmayacak bilgilerle doldur, öyle lanet olası olaylarla tıka basa yap ki, kendilerini bilgileriyle gerçekten 'zeki' hissetsinler. Sonra düşündüklerini hissedecekler, hiç kımıldamadan hareket ettikleri hissine kapılacaklar ve mutlu olacaklar, çünkü bu tür olaylar değişmezler."

   - "Aşağıdaki kadının korkunç suçlayıcı sessizliğini örtmek için adamlar gereğinden fazla gürültü yapıyorlar, gülüyorlar, şakalaşıyorlardı."

   - "Aniden her şeyin yanlış olduğunu anladığı için ağlamaya başladı, ölüm için değil, fakat ölüm karşısında ağlayamadığı düşüncesi için."

   - " Ara sıra bir şeylerden rahatsız olmamız gerekiyor. Ne zamandan beri gerçekten böyle rahatsız oldun?"

   - " Her zaman bilinmeyenden korkarsınız."

   - " Hepimiz birbirimize benzemeliyiz. Hiç de, anayasanın dediği gibi, kimse eşit ve özgür doğmamıştır, herkes eşit yapılır. Her insan bir diğerinin sureti olunca herkes mutlu olur, ortada çekinilecek, korkulacak, herkesin kendisini yargılamasına yol açacak dağlar yoktur. İşte böyle! Bitişik evdeki kitap, dolu bir silahtır. Yak gitsin!

   - " Okulda yapmaya çalıştığınız birçok şeyi ev çevresi bozabilir. İşte bu nedenle, anaokulu yaşını her yıl biraz daha düşürdük, şimdi neredeyse beşikten alacağız."

   - " Amcam güzel olmadıklarından mimarların verandalardan kurtulduklarını söylüyor. Fakat amcam bunun bahane olduğunu; gizli kalan asıl nedenin belki de insanların öyle oturup, hiçbir şey yapmadan, sallanıp konuşmalarını istememeleri, yani bunun yanlış bir tür sosyal yaşam olduğunu söylüyor. İnsanlar çok fazla konuşuyorlardı. Ve düşünmek için çok fazla zamanları vardı. Böylece verandaları kapıp koyverdiler. Ve bahçeleri de."

   - " İyi yazarlar yaşama sık sık dokunurlar. Ortalama yazarlar üstüne hafifçe dokunup geçerler. Kötü olanlar ona tecavüz edip, leşini sineklere bırakır."

   - " Kitaplar, tören alayı büyük bir gürültü içinde caddede ilerlerken, Sezar'ın kulağına 'Unutma Sezar, sen de ölümlüsün' diyen pretoryen muhafızlardır."

   Son olarak arka kapaktan;

   "Sansüre, totaliter yönetimlere, kültür endüstrisine ve uzunca bir süredir sürdürdüğümüz yaşam tarzına yönelik en keskin eleştirilerden biri."

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder